Technologia jak z filmów SF

Data publikacji: 21/09/2012 Autor: beksztu

biometryczna identyfikacja klientówBank BPH wprowadza biometryczną identyfikacje Klientów. Autoryzacja operacji i transakcji będzie się odbywać poprzez przyłożenie palca do specjalnego czytnika, który rozpozna indywidualny dla każdego człowieka wzorzec naczyń krwionośnych w palcu.  

Technologia ta kojarzy się raczej z filmami science-fiction niż z usługami bankowymi w dzisiejszym świecie, jednakże taka identyfikacja klientów pomału staje się faktem.

 

Przedsięwzięcie BPH to póki co projekt pilotażowy, który do końca września wprowadzony zostanie w 22 oddziałach, a do końca roku w pozostałych 262 oddziałach banku. Od początku 2013 roku za pomocą tej formy identyfikacji będzie można autoryzować przelewy, z czasem również inne operacje. BPH planuje również wdrożenie technologii w bankomatach oraz przy podpisywaniu umów z Klientami – biometryczna weryfikacja miałaby zastąpić tradycyjny podpis.

 

Korzystanie z takiej formy identyfikacji będzie dobrowolne, jednak jak szacują przedstawiciele banku, docelowo ma się na nią zdecydować nawet 80% klientów.

 

Prekursorem technologii są póki co Japończycy, którzy korzystają z niej na szeroką skalę. System biometryczny stosowany jest w 71 tyś. bankomatach, 41 tyś. oddziałach, a korzysta z niego przeszło 44 mln klientów. Drugim krajem stosującym tę technologię na szeroką skalę jest Turcja, w której biometria wykorzystywana jest w bankomatach i terminalach POS.

 

W Polsce z systemu biometrycznego korzysta już kilka banków BPS, które zastosowały technologię w niektórych swoich bankomatach. Jak zdradza ekspert firmy Wincor Nixdorf Poland, w chwili obecnej prowadzone są rozmowy z 4 kolejnymi bankami na temat wprowadzenia tego rozwiązania. Jego zdaniem już w przyszłym roku będzie działać ok. 1000 bankomatów z biometryczną identyfikacją, z których będą mogli korzystać Klienci wszystkich banków, które zastosują tę technologię.

 

Biometryczna identyfikacja Klienta na podstawie wzorca naczyń krwionośnych w palcu to alternatywa dla tradycyjnych systemów identyfikacyjnych: kart identyfikacyjnych, numerów PIN, haseł czy okazywania dokumentów. Analizy statystyk z innych krajów, które stosują tę technologie jednoznacznie stwierdzają wzrost bezpieczeństwa transakcji i ograniczenie tzw. fraudów, czyli wyłudzeń.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy