Spadek cen nieruchomości

Data publikacji: 9/07/2012 Autor: beksztu

kredyt mieszkaniowyKryzys na rynku developerskim, mniejsza dostępność kredytów oraz wysoka podaż nieruchomości, to najważniejsze czynniki, które w najbliższych miesiącach będą wpływać na spadek cen mieszkań i domów.  

Jak przewidują analitycy Home Broker, ceny nieruchomości w perspektywie najbliższych 12 miesięcy spadną o ok. 1,7%, co nie stanowi wielkiego przełomu, na który z pewnością liczyli wszyscy Ci, którzy przymierzają się do zakupu własnego M.

 

Na obniżkę cen ma na pewno wpływ kryzys na rynku budowlanym i problemy z płynnością finansową firm, która każe wielu developerom szukać szybkiego przypływu gotówki, co z kolei przekłada się na promocyjne oferty na rynku mieszkaniowym.

 

Inny czynnik, który przyczyni się  w najbliższej przyszłości do obniżek na rynku nieruchomości, to koniec programu „Rodzina na swoim”, który wygasa z dniem 31 grudnia 2012. Brak możliwości skorzystania z państwowych dopłat do własnego M, to na pewno mniejsza liczba najgorzej uposażonych kredytobiorców w kolejnych latach – Ci, nie mogąc liczyć na rządowy program, albo zrezygnują z zakupu, albo zdecydują się na mniejsze, tańsze mieszkanie.

 

Na obniżony popyt wpływa ma również wprowadzona w życie nowelizacja rekomendacji S, która mocno obniża zdolność kredytową wszystkich potencjalnych Klientów i w ostateczności prowadzi do obniżania średniej wartości nieruchomości, na jaką stać przysłowiowego Kowalskiego, co dodatkowo kurczy rynek deweloperski i przyczynia się do obniżek cen. Rekomendacja S wymusza na bankach sposób obliczania zdolności kredytowej w taki sposób, że bez względu na to na jaki okres planujemy zaciągnąć kredyt, nasza zdolność będzie liczona maksymalnie dla 25-letniego okresu spłaty. Ponad to, dla kredytów walutowych, zostaje wprowadzone obostrzenie wg którego na obsługę zadłużenia można przeznaczyć maksymalnie 42% wynagrodzenia netto.

 

Mimo sporych ograniczeń w dostępności kredytów hipotecznych, opcja popytowa jest nadal silna, a na rynku brakuje ok. 1,5 mln mieszkań. Ten czynnik w połączeniu z dobrymi informacjami z rynku pracy (wzrost zatrudnienia o 3,6% oraz wynagrodzenia o 4,1% w maju br.) sprawiają, że obniżka cen na rynku nieruchomości będzie cechować się niewielką dynamiką i nie mamy co specjalnie liczyć na wielkie „promocje” czy „przeceny”.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy