Spada oprocentowanie lokat

Data publikacji: 8/01/2013 Autor: beksztu

PieniądzeJeśli posiadasz wolną gotówkę, którą chciałbyś bezpiecznie zainwestować w jedną z lokat bankowych, to rób to szybko. Oprocentowanie depozytów spada i będzie spadać w kolejnych miesiącach.

 

Już w chwili obecnej szukanie depozytów z oprocentowaniem na poziomie 5,5% jest jak szukanie igły w stogu siana, a przecież jeszcze nie tak dawno temu zwrot na poziomie 7% w skali roku był na porządku dziennym. Jeśli dodamy do tego obowiązkowy, 19%  podatek Belki, którego obejście nie jest już możliwe, to stopa zwrotu z takiej inwestycji dodatkowo maleje.

 

Jak podaje Open Finance ponad 80% banków obniżyło oprocentowanie swoich depozytów w ciągu ostatniego miesiąca, a to dopiero początek niekorzystnych zmian w tym zakresie.

 

Sprawdź gdzie najatrakcyjniejsza lokata i wybierz optymalnie!

 

Oprocentowanie depozytów będzie spadało w kolejnych miesiącach w związku z cięciami stóp procentowych przez RPP. Specjaliści estymują, że zapoczątkowany w listopadzie 2012 roku cykl obniżek stopy referencyjnej potrwa do połowy bieżącego roku i wyniesie ok. 0,7% z poziomu 4,25% do 3,5%.

 

Inny czynnik decydujący o mniejszym zwrocie ze środków zdeponowanych na lokacie to mniejszy niż w ubiegłym roku popyt na tego typu usługę, co wiąże się bezpośrednio z gorszą sytuacją gospodarczą. Również co raz bardziej stabilna relacja kredytów do depozytów oraz mniejsza aktywność na rynku kredytów hipotecznych, obniża motywację banków do szukania finansowania kolejnych akcji kredytowych wśród klientów indywidualnych.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione powody, ekonomiści szacują, że w najbliższych 12 miesiącach zdecydowanie lepszym oprocentowaniem będą cechować się depozyty krótkoterminowe. W ich przypadku banki nie muszą obawiać się o mało stabilną sytuację ekonomiczną i mogą szybciej reagować na zmianę warunków gospodarczych, a tym samym bardziej ryzykować i oferować wyższe oprocentowania lokat.

 

Zwrot z inwestycji poprawiać będzie na  pewno malejąca obecnie inflacja. Spadek inflacji w bieżącym roku, do poziomu 2,7% w połowie bieżącego roku oznaczać będzie wyższe realne zyski przy wypłacie kapitału z lokaty.

 

Mimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej ekonomiści szacują, że depozyty gospodarstw domowych będą rosły w tempie podobnym do tego z 2012 roku kiedy ich wartość zwiększyła się o ponad 27 mld zł. Niestabilność rynków finansowych oraz powiązanych z nimi innych instrumentów inwestycyjnych sprawia, że wiele gospodarstw nadal wybierać będzie bezpieczniejsze, choć mniej opłacalne depozyty na lokatach bankowych.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy