Rynek kredytowy w 2013 roku

Data publikacji: 3/01/2013 Autor: beksztu

Pożyczka-bez-BIKW zgodnej opinii specjalistów i analityków finansowych, rok 2013 będzie cechował się spowolnieniem dynamiki na rynku kredytowym.

 

Bankowcy prognozują, że portfel nowych kredytów i pożyczek mieszkaniowych zmniejszy się w bieżącym roku o ok. 2 – 3 mld zł, czyli o ok. 5 – 7%, z 38 mld zł w 2012 do 35 mld zł. Tendencja spadkowa na rynku hipotecznym wynika w głównej mierze z dużej podaży mieszkań i domów. Jak podaje Agnieszka Nachyła – Dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Hipotecznej w Kredyt Banku – mieszkań, które obecnie są w sprzedaży wystarczy do zaspokojenia potrzeb potencjalnych klientów przez kolejne 2 lata. W ofercie developerów jest obecnie ponad 56 tyś. mieszkań w 6 największych miastach Polski, podczas, gdy w latach 2008 – 2010 podaż nie przekraczała granicznej wartości 40 tyś. lokali. Taki obrót rzeczy sprawia, że potencjalni kredytobiorcy odwlekają zakup, a tym samym zaciągnięcie kredytu, w nadziei, że duża podaż, przy zmniejszonym popycie wpłynie na obniżkę cen.

 

Sprawdź ranking kredytów hipotecznych! Wybierz najlepszą ofertę!

 

Inny czynnik wpływający na zmniejszenie akcji kredytowej, to na pewno słaba koniunktura gospodarcza i niezbyt pozytywne prognozy na najbliższe lata. Polacy w obawie przed pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej czy utratą pracy zwyczajnie rezygnują z zakupu nieruchomości, odkładając inwestycję na przyszłe lata, kiedy koniunktura się poprawi.

 

Potrzebna gotówka? Porównaj pożyczki i kredyty gotówkowe i wybierz najlepszą!

 

Trzeci powód, który skłania analityków do pesymistycznych prognoz, to dość rygorystyczne zasady oceny zdolności kredytowej narzucone przez KNF w rekomendacji  T, która ma jednak zostać złagodzona w najbliższym czasie, co powinno pozytywnie wpłynąć na akcje kredytową.

 

Zaciąganiu kredytów hipotecznych będzie również sprzyjać uruchomienie nowego rządowego programu dopłat do mieszkań, który został już zapowiedziany pod roboczą nazwą Mieszkania dla Młodych (MdM). Jednak jego wejście w życie nie jest do końca znane i na pewno nie pojawi się on w pierwszej połowie bieżącego roku, a być może będzie można z niego zacząć korzystać dopiero na początku 2014 roku.

 

Również rynek kredytów konsumpcyjnych ulegnie spowolnieniu w najbliższych 12 miesiącach, choć w tym wypadku oceny specjalistów są bardzo różne. Wicedyrektor departamentu planowania w banku BPS – Piotr Lebiedziński, szacuje, że wyniesie ono ok. 6 – 7%, podczas gdy Radosław Bodys z PKO BP mówi tylko o 1,3 – 3,2%. Jeszcze innego zdania jest natomiast Iwona Brzozowska – szefowa pionu pożyczek gotówkowych w Banku Handlowym, która przewiduje najbardziej optymistyczną wersję z jednocyfrową dynamiką w najbliższym roku.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy