Raport kredytowy BIK

Data publikacji: 21/03/2012 Autor: admin

Logo BiKJak wynika z raportu „Kredyt Trendy” stworzonego przez Biuro Informacji Kredytowej, pogarsza się sytuacja osób posiadających aktywny kredyt w walucie obcej. Szczególnie niekorzystnie przedstawia się płynność w spłacie osób, które zaciągały kredyty walutowe w 2008 roku. Wynika to z faktu, że kredyty tych Klientów są najbardziej narażone na skutki ryzyka walutowego, gdyż kurs franka – najbardziej popularnej waluty, w jakiej zaciągane były kredyty, był w tym okresie najkorzystniejszy, co przy dzisiejszych wahaniach i spadku wartości CHF dodatkowo pogłębia problem.

 

Odsetek osób z opóźnieniem w spłacie raty, dla kredytów zaciągniętych w tym okresie, wyniósł 1,17% i był o 0,44% wyższy niż rok wcześniej. Dla porównania, ten odsetek, wśród Kredytobiorców z kredytem zaciągniętym w 2007 roku, an koniec 2011 roku wyniósł 0,99%, co oznacza wzrost o 0,3%.Niekorzystny trend i nakręcająca się spirala zaległości w płatnościach będzie się za pewne powiększać. Taka sytuacja wpływa negatywnie również na sam rynek kredytowy, który w 2011 roku skurczył się o blisko 7%, w stosunku do roku poprzedniego,  a w okresie ostatnich 3 lat aż o 24%. Łączna liczba kredytów ratalnych i gotówkowych wyniosła 7,5 mln w 2011 roku.

 

Odpowiedzią na pogarszający się kurs CHF mogą być oferty kantorów internetowych, które powstają jak grzyby po deszczu, w odpowiedzi na ustawę antyspreadową. Ustawa, regulująca spłatę kredytu bezpośrednio w walucie, daje cień nadziei i chwile oddechu wszystkim kredytobiorcom, którzy mogą kupować walutę na własny rachunek i tym samym obchodzić dodatkowe źródła dochodu banków, z tytułu zawyżonych kursów, stosowanych przy przewalutowywaniu rat kredytowych.

 

Jednym z kantorów, oferujących dostęp do kursów, niewiele wyższych niż te dostępne na międzybankowym rynku walutowym, jest Domwaluty.pl, który pozwala na zakup i spłatę raty kredytu on-line i tym samym oszczędność nawet do 200 zł miesięcznie na racie kredytu, co w wielu przypadkach może stanowić swoisty ratunek przed nakręcającą się spiralą zadłużenia wśród kredytobiorców.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy