Jak dzielona jest nasza składka emerytalna?

Data publikacji: 21/10/2011 Autor: admin

Podział składki emerytalnej był w ostatnim czasie tematem sporu pomiędzy rządem, a opozycją sejmową. Rząd szuka pieniędzy na załatanie dziury budżetowej i finansowanie bieżącej działalności, dlatego co raz mocniej sięga do naszych portfeli, a na jego celowniku znalazły się także OFE – prywatne firmy, do których trafia gro środków pochodzących z ZUS – pokaźna kwota, nad którą warto się pochylić w kontekście ratowania budżetu. W wyniku poprawek do ustawy o ubezpieczeniach społecznych, część wpłacana na konto OFE została mocno uszczuplona.

 

Jak podział pieniędzy ze składki ubezpieczeniowej wyglądał wcześniej, a jak wygląda obecnie?

 

Składka emerytalna wynosi niezmiennie 19,52% naszego wynagrodzenia brutto. Połowa tej kwoty, czyli 9,76% opłacana jest przez pracodawcę, druga natomiast przez pracownika. Całość trafia do ZUS, gdzie następnie dystrybuowana jest do poszczególnych podmiotów.

 

Dotychczas do OFE trafiało 7,3% naszego wynagrodzenia brutto, pozostała część, czyli 12,22% trafiało do ZUS na nasze indywidualne konto.

 

Od maja 2011 część środków, które dotychczas były przekazywane do OFE, pozostaje w gestii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który pieniądze przejęte z OFE przenosi na specjalne subkonto w ZUS. Środki te nie są nigdzie inwestowane, jedynym zabezpieczeniem przed utratą wartości pieniądza, jest zapisana w ustawie waloryzajca, która obejmuje wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat oraz inflację. Nie zmienia się zasada dziedziczenia tych środków, której warunki pozostają takie same jak w przypadku OFE.

 

Do końca bieżącego roku do OFE wpływać będzie 2,3% wynagrodzenia, na subkonto ZUS 5,0%, podstawowa składka w ZUS pozostaje bez zmian.

W kolejnych latach wysokość środków wpłacanych na subkonto ZUS ma ulegać zmniejszeniu na rzecz OFE. W 2017 roku składka na OFE ma wynieść 3,5%, na subkonto ZUS 3,8%.

 

Na takich zmianach najbardziej tracą przyszli Emeryci. W wyniku rządowych decyzji, część naszych środków zostaje zamrożona, a my stajemy się ubożsi o odsetki, które mogły być wypracowane przez OFE z wykorzystaniem środków, które zostały im odebrane.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy