Podatek Belki

Data publikacji: 10/06/2011 Autor: admin

Podatek Belki, to potoczna nazwa podatku od dochodów kapitałowych, który wszedł w życie ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku. Podatek Belki reguluje należności względem państwa pochodzące z przychodów kapitałowo – pieniężnych, do których zaliczamy odsetki od: pożyczek, rachunków bankowych, kont oszczędnościowych, lokat, funduszy oraz innych form oszczędnościowych.

 

Podatek Belki rozliczany jest w formie ryczałtowej, tzn. odprowadza go płatnik (np. bank, w którym mamy założoną lokatę) bezpośrednio do urzędu skarbowego. Sam podatnik (właściciel lokaty) nie musi już obliczać, ani odprowadzać tego podatku.

 

Stawka podatku Belki wynosi 19% jednakże w wyniku metody obliczania jego kwoty, banki szybko znalazły lukę i zaczęły ją wykorzystywać, celem oferowania swoim Klientom produktów zwolnionych z podatku. Metodyka obliczania podatku Belki zakładała zaokrąglanie zysku z lokaty pochodzącego z kapitalizacji, a dalej podatku od zysku, do 1 zł. Tym samym, jeśli nasz zysk wyniósł mniej niż 0,50 zł, po zaokrągleniu go do pełnej złotówki, do opodatkowania nie zostanie żadna kwota. Analogicznie, jeśli nasz zysk wyniósł mniej niż 2,50 zł (np. 2,49 zł), po zaokrągleniu, do opodatkowania zostaje 2 zł. 19% od 2 zł daje nam 0,38 zł, czyli stosując zaokrąglenie do 1 zł, podatek Belki wyniesie 0 zł.

 

Kluczem do sukcesu w omijaniu podatku Belki był zatem zysk w kwocie 2,49 zł. Aby osiągnąć taki poziom zysku niezbędne było maksymalne przyspieszenie kapitalizacji, czyli czynności określającej naliczanie zysku od danej formy oszczędnościowej. Banki zaczęły wprowadzać kapitalizację dzienną i nocną, która przy danych parametrach lokaty i inwestycji określonej kwoty, pozwalała swobodnie omijać podatek Belki.

 

Niestety procentowe eldorado skończyło się 1 lipca 2011 roku. Zmiana ordynacji podatkowej i sposobu zaokrąglania reszt do pełnych groszy, sprawiły, że korzystanie z lokat z kapitalizacją dzienną czy nocną, jako zwolnionych z podatku Belki, przestało być wabikiem, który skutecznie nagabywał nowych Klientów. Banki wychodzą jednak naprzeciw swoim Klientom oferując lokaty „niezmienne”, tzn. takie, w których podatek Belki zostaje zrekompensowany wyższym oprocentowaniem.

 

Innym sposobem na skuteczne utrzymanie wysokich zysków, na poziomie lokat „bez belkowych” są polisolokaty. Nazwa może być myląca, jednakże ten rodzaj produktu funkcjonuje na zasadach ubezpieczenia na życie lub dożycie. Umowa, w imieniu zakładu ubezpieczeniowego, podpisywana jest przez bank. Po wygaśnięciu umowy odzyskujemy kapitał wraz z odsetkami, które jako produkty ubezpieczeniowe zwolnione są z podatku Belki.

 

Na rynku, co raz częściej pojawia się możliwość inwestycji w kruszce. Lokata np. w złocie, nie jest jednak tak pewna ja omówione wyżej rozwiązania. Co prawda firmy oferujące ten produkt, gwarantują najczęściej zwrot kapitału i odsetek do określonego poziomu, jednakże nie jest to pewny zysk, który może imponować.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy