Plastikowi rekordziści

Data publikacji: 18/10/2012 Autor: beksztu

Credit-CardPopularny plastik to jeden z popularniejszych środków płatniczych – prawie 5 mln Polaków dysponuje kartą kredytową, a 6% z nich, czyli prawie 300 000 ma ich w portfelu 3 i więcej. 5 i więcej kart posiada ponad 26 000 osób, które łącznie dysponują 150 tyś. aktywnych kart.

 

Choć plastik jest uznawany za produkt podwyższonego ryzyka, to polscy konsumenci nie mają większych problemów ze spłatą zadłużenia. Poziom zadłużenia kart jest stosunkowo niewielki, a jego udział w ogólnej puli kredytów konsumpcyjnych wynosi jedynie 10%.

 

Niewielkie zadłużenie i brak problemów ze spłatą kart kredytowych wiąże się zapewne z niewielkimi limitami, które przyznawane są użytkownikom plastiku. Średni limit na karcie nie przekracza dziś 3 tyś. zł, co nie nastręcza właścicielowi większych problemów ze spłatą. Są jednak rekordziści, którzy na tle średniej krajowej prezentują się bardzo okazale…

 

Najbardziej skrajny przypadek, to kobieta posiadająca 36 kart kredytowych. Suma jej zadłużenia na samych kartach wynosi obecnie ponad 1 mln zł. Wraz z kredytami konsumpcyjnymi i hipotecznymi jest winna bankom jeszcze większe pieniądze – na koniec czerwca 2012 było to 3,3 mln zł. Większość zadłużenia nie jest obsługiwana. Wspomniana rekordzistka swoją przygodę z hurtowym zawieraniem umów kredytowych zaczęła już w 2005 roku, a do dnia dzisiejszego udało się jej zaciągnąć 85 kredytów w różnej formie: na kartach, konsumpcyjnych, mieszkaniowych, linii kredytowych.

 

Na drugim biegunie znajduje się mężczyzna, który pierwszą kartę kredytową uzyskał już w 2000 roku. Od tamtego czasu udało się mu zawrzeć prawie 90 umów kredytowych, z tego 36 dotyczyło plastiku. W 2012 aktywnych było już tylko 19 z nich, a zadłużenie wobec banków wynosi dziś  400 000 zł, spłacane jest jednak regularnie i zgodnie z harmonogramem.

 

Jak widać podejście do obsługi kart kredytowych może być bardzo różne. Karta kredytowa nie jest złem samym w sobie, a umiejętne z niej korzystanie niesie więcej plusów niż minusów. Przy zawieraniu umowy na kartę kredytową należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego limitu, z którego spłatą nie będziemy mieli problemu, bo wpadnięcie w plastikową spiralę zadłużenia to najgorsze co może spotkać kredytobiorcę.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy