PKO BP stawia na przejęcia

Data publikacji: 5/03/2013 Autor: beksztu

bank pko bpJaka będzie strategia PKO BP w nadchodzącym roku? Jakie szanse i ryzyka pojawią się na rynku finansowym? W jakim kierunku podążać będzie sektor bankowy? Opowiadają przedstawiciele PKO BP.

 

Choć w 2012 roku zysk PKO BP wyniósł 3,75 mld zł i był niższy o 1,5% niż rok wcześniej, to i tak właściciele mogą być zadowoleni.

 

Kryzys sektora bankowego dał się mocno we znaki wszystkim podmiotom, zatem zachowanie struktury przychodów i kosztów na plus/minus tym samym poziomie można uznać za spory sukces. Nie zmienia tego nawet gorsza końcówka roku, kiedy w wyniku spadku stóp procentowych, w ostatnim kwartale 2012 roku, wynik odsetkowy pogorszył się o 6%.

 

Szukasz pożyczki? Sprawdź ranking i wybierz najlepszą!

 

Jak przewiduje zarząd PKO BP, negatywna tendencja utrzyma się w kolejnych miesiącach, jednak w drugiej połowie bieżącego roku powinniśmy spodziewać się stabilizacji wyniku odsetkowego.

 

Bank PKO BP, stosując się do zaleceń KNF, wydłuża okres depozytów, co powinno poprawić płynność finansową, ale przy stale spadających stopach procentowych powoduje zamrożenie sporych zasobów na poczet pokrycia wysokich kosztów odsetkowych.

 

Marzysz o własnym M? Porównaj gdzie dostaniesz najlepszy kredyt hipoteczny!

 

Prezes PKO BP zapowiada jednocześnie spadek kosztów ryzyka poniżej bazowej wartości 120 pkt w ciągu najbliższych 3 lat (w zeszłym roku wskaźnik wyniósł 144 pkt bazowych).

 

Przedstawiciele banku są bardzo wstrzemięźliwi w kwestii pobudzenia akcji kredytowej w bieżącym roku. Twierdzą, że co prawda pomału zaczyna być odczuwalna wiosna kredytowa, jednakże nie są pewni czy nowa, złagodzona rekomendacja T będzie aż tak dużym impulsem pobudzającym sektor kredytowy, choć samą rekomendację oceniają pozytywnie. Przy okazji zwracają uwagę na co raz mocniej rozwijający się sektor parabanków, który co raz śmielej sięga po klienta, nieświadomego ryzyka wynikającego z korzystania z tego typu usług.

 

Sporo uwagi włodarze banku poświęcają możliwym w tym roku przejęciom. Jak twierdzi prezes Jagiełło, najciekawszym kąskiem na rynku może być bank Millennium, jednak oprócz niego co najmniej cztery instytucje z kapitałem zagranicznym rozważają wyjście z polskiego rynku i tym samym mogą stać się celem akwizycji.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy