Parabanki mają się dobrze

Data publikacji: 6/12/2012 Autor: beksztu

parabankiAfera Amber Gold to najgłośniejsza sprawa związana z parabankowością, która zwróciła większą uwagę na ten sektor zarówno mediów jak i organów ścigania, jednakże parabankowe firmy nadal prężnie działają, a rynek rośnie jak na drożdżach.

 

Jak wynika z raportu Andrzeja Seremeta, do którego dotarła Rzeczpospolita, tylko w tym roku Klienci parabanków stracili już 2,1 mld zł. Prawie 1/5 tej kwoty to efekt działalności Amber Gold i Marcina P., jednakże dodatkowe 1,7 mld strat w wyniku innych podmiotów podszywających się pod banki to zatrważająca kwota. Według danych oficjalnych, jeszcze w 2007 roku, Klienci twierdzili, że zostali oszukani łącznie na 168 mln zł – 10 razy mniej niż w obecnym, jeszcze niezakończonym roku.

 

Sprawdź ranking lokat! Wybierz największy, pewny zysk!

 

Rośnie liczba spraw, które spływają do prokuratury. Ich liczba wzrosła z 300 do 900. Choć problem narasta, prokuratura najczęściej umarza prowadzone śledztwa – tylko co czwarta zakończyła się postawieniem zarzutów konkretnym osobom. Niestety są to skomplikowane śledztwa, a jest też niestety tak, że Klienci zwyczajnie nie czytają podsuwanych im do podpisu dokumentów, co niejako zamyka prawną możliwość dochodzenia swoich racji.

 

Choć branża mocno się rozrasta, nadal brakuje profilaktyki – polityki informacyjnej, która rzetelnie ostrzegałaby potencjalnych Klientów przed ryzykiem jaki niesie ze sobą udział w parabankowych piramidach finansowych. Nie ma również żadnych statystyk, które pokazałyby problem na przestrzeni dłuższego okresu.  Co prawda KNF uaktualnia listę ostrzeżeń publicznych o podmioty parabankowe, jednak jej społeczna świadomość jest niska.

 

Pieniądze z działalności firm podszywających się pod banki są bezprawnie przetrzymywane przez te instytucje – prawo do pobierania depozytów mają jedynie banki, które posiadają status instytucji płatniczej wydany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Środki odkładane przez Klientów parabanków, które teoretycznie mają być inwestowane w złoto czy inne kruszce służą jako finansowanie nielegalnych kredytów lub są zwyczajnie defraudowane przez ich właścicieli.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy