Pakiet akcji PKO BP sprzedany!

Data publikacji: 24/01/2013 Autor: beksztu

bank pko bpSkarb Państwa sprzedał kolejny pakiet akcji banku PKO BP. Jak wynika z nieoficjalnych informacji – proces przyspieszonej księgi popytu został zamknięty na poziomie 34,25 zł za jedną akcję.

 

Zainteresowanie akcjami było bardzo duże. Księga popytu  została pokryta w całości, przy bardzo dużej nadsubskrypcji, która mogła wynieść nawet 2-krotność oferowanego pakietu akcji.

 

Najprawdopodobniej na rynek trafiło 147 milionów akcji, czyli 11,75% wszystkich, z czego 1,5% należy bezpośrednio do Skarbu Państwa, a pozostałe 10,25% należą do niego pośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jeśli informacje zostaną potwierdzone, to wartość sprzedaży wyniesie ponad 5 mld zł.

 

Chcesz zainwestować? Sprawdź ranking lokat!

 

Sprzedaż akcji przez Skarb Państwa to kolejny etap procesu zmniejszania udziałów w największym polskim banku. Docelowo ministerstwo zamierza zmniejszyć swoje udziały do poziomu 25% z 33,39% które posiadał przed transakcją bezpośrednio oraz wspomnianych 10,25% należących do BGK.

 

Rynek ocenił transakcję pozytywnie. Wg. specjalistów warunki rynkowe sprzyjały transakcji, a samo ministerstwo ponownie wykazało się dobrym wyczuciem sytuacji, tak jak w lipcu 2012, kiedy Skarb Państwa sprzedał 7% pakiet udziałów i pozyskał 3,1% mld zł, przy średniej cenie akcji na poziomie 32,50 zł. Sprzedaż akcji została pozytywnie oceniona również pod kątem przyszłego zachowania się akcji banku na rynku – dzięki wyprzedaży SP zmniejszy się presja podażowa, co powinno wpłynąć pozytywnie na wycenę akcji w dłuższym okresie.

 

Potrzebujesz gotówki? Porównaj kredyty gotówkowe i pożyczki.

 

Ważną informacją jest również to, że po wprowadzeniu nowych zapisów do statutu banku, przyjętego w 2011 roku, Skarb Państwa zachował  kontrolę decyzyjną – zapis do statutu mówił o ograniczeniu prawa głosu dla akcjonariuszy posiadających więcej niż 10%, jednakże nie dotyczy on właśnie Skarbu Państwa i BGK.

 

PKO BP to największy bank na polskim rynku, a także największy bank w Europie Centralnej oraz 23 bank w Europie pod względem wartości rynkowej, z zyskiem netto po 3 kwartale 2012 roku na poziomie 2,87 mld zł i  ROE wynoszącym ok. 16%.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy