Nienajlepsze nastroje w bankach

Data publikacji: 4/02/2013 Autor: beksztu

praca  w bankowościJak pokazuje badanie Ernst&Young, przeprowadzone na managerach wyższego szczebla w europejskich bankach – w branży panuje pogłębiający się pesymizm, wynikający ze słabej koniunktury gospodarczej.

 

O ile w innych krajach europejskich nastroje wśród bankierów nie były najlepsze od dłuższego czasu, o tyle na polskim podwórku, gdzie wciąż notujemy dodatnie PKB – będące siłą napędową dla gospodarki, taka sytuacja jest czymś nowym.

 

Jedynie jeden na czterech polskich bankowców widzi możliwość rozwoju organizacji w której jest zatrudniony. Wiąże się to z przewidywanym zaostrzeniem polityki kredytowej, która oprócz branży deweloperskiej obejmie również akcję kredytową dla małych i średnich firm oraz branżę transportową.

 

Szukasz pożyczki? Porównaj oferty i wybierz najlepszą!

 

Co gorsza, nastroje polskich bankowców zaczynają być gorsze niż ich europejskich kolegów. Aż 80% rodzimych managerów z branży bankowej uważa, że sytuacja makroekonomiczna pogorszy się w ciągu najbliższych 6 miesięcy, podczas, gdy taki sam, pesymistyczny sąd przedstawia jedynie 41% ankietowanych w Europie. Taka duża rozbieżność może w tym wypadku wynikać z faktu, że kryzys gospodarczy dopiero wkracza do Polski, podczas gdy w innych krajach zagościł na dobre, a oswojeni z nim europejscy bankierzy zakładają, że poziom dna został osiągnięty i teraz może być tylko lepiej.

 

Największa dysproporcja pod względem oceny przyszłej sytuacji na rynku bankowym, pomiędzy polskimi, a europejskimi bankowcami dotyczy rynku hipotecznego. Jedynie 7% ankietowanych z polski uważa, że zwiększy się popyt na produkty hipoteczne, podczas gdy w Europie – 50% zakłada wzrost w tym zakresie. Jednocześnie wraz z Hiszpanią znaleźliśmy się na czele pod kątem liczby wskazań dotyczących zwiększenia się liczby kredytów niespłacanych w terminie.

 

Wg. połowy polskich badanych – zatrudnienie w ich banku zostanie zredukowane w najbliższych miesiącach, co akurat nie odbiega od europejskiej średniej, która wynosi 45%, jednakże polski trend w tym zakresie jest bardzo niekorzystny gdyż jeszcze na początku tego roku, jedynie 16% ankietowanych w Polsce prezentowała taki pogląd.

 

Badanie było przeprowadzone przez Ernst&Young wśród kadry zarządzającej 269 europejskich banków, w tym 18 z Polski, które łącznie dysponują aktywami na poziomie 62% całego rynku.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy