Mniejsza rata kredytu

Data publikacji: 11/02/2013 Autor: beksztu

kredyt_hipotecznyKolejne cięcia stóp procentowych NBP to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty złotówkowe. Raty będą maleć, jednakże obniżki nie dotkną wszystkich od razu.

 

Po ostatniej obniżce stóp o  25 pkt. bazowych przez RPP, główna stopa procentowa wynosi w chwili obecnej 3,75%, a to podobno nie koniec obniżek i w kolejnych miesiącach stopy procentowe dalej będą spadać.

 

Co to oznacza dla Klientów? Obniżki rat kredytów zaciągniętych w PLN. Biorąc pod uwagę, że większość kredytów hipotecznych i firmowych w oprocentowaniu jako bazę uwzględnia trzymiesięczną stawkę WIBOR – raty będą maleć.

 

Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź ranking!

 

Jak zauważają analitycy Open FinanceWIBOR maleje nieprzerwanie od czerwca 2012 roku. Spadek od wakacji do dzisiaj wyniósł już 130 pkt bazowych, co oznacza oszczędność ok. 85 zł na każde 100 000 zł zaciągniętego kredytu. Zatem dla średniego kredytu na poziomie 300 000 zł, rata zmniejszyła się w tym okresie aż o 255 zł! Z pewnością jest to zmiana, którą in plus odczują wszystkie gospodarstwa domowe spłacające kredyt hipoteczny, a przecież wg szacunków to nie koniec pozytywnego trendu.

 

Żeby nie było jednak tak różowo, obniżka stóp procentowych nie dotyka wszystkich osób z kredytem natychmiast. Aktualizacje oprocentowania są przeprowadzane w różnym czasie w różnych bankach – najczęściej jednak, tak jak uwzględniany w oprocentowaniu WIBOR 3M – raz na kwartał. Co to oznacza? Oznacza to, że obniżka stopy bazowej przez RPP i obniżka stawki WIBOR ze stycznia, zostanie uwzględniona w oprocentowaniu dopiero na koniec marca, także rzeczywisty efekt Klient odczuje dopiero przy racie kwietniowej.

 

Potrzebna gotówka? Sprawdź gdzie dostaniesz najlepszy kredyt!

 

Obniżka stóp procentowych ma też swoją drugą twarz – z jednej strony przyczynia się do obniżenia rat kredytu, z drugiej jednak oznacza zmniejszenie oprocentowania depozytów. W pierwszej kolejności dotyka lokat terminowych, ze stałym oprocentowaniem. W mniejszym stopniu kont oszczędnościowych, na które klienci wpłacają środki bez terminu ich wypłacenia, bank może zatem dysponować nimi swobodnie i czekać na lepsze źródła zwrotu z inwestycji.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy