Miliardy z banków idą za granicę

Data publikacji: 12/07/2012 Autor: admin

polska_kasaPolski rynek bankowy ulega dynamicznym zmianom, a duża dostępność i liberalizm w wydawaniu licencji bankowych sprawia, że co raz więcej banków zagranicznych wchodzi na polski rynek.

 

Polski sektor bankowy w ok. 80% jest dzisiaj w rękach kapitału zagranicznego, a co chwila słyszymy o kolejnych planach przejęć. Taki stan rzeczy jest dość charakterystyczny dla nowych krajów UE i stoi w opozycji do strategii jakie przyjmują instytucje nadzoru bankowego w krajach starej Unii, gdzie w niektórych przypadkach zaangażowanie kapitału zagranicznego nie może przekroczyć 10% (Niemcy), a gdzie indziej wynosi jedynie 30% (Wielka Brytania).

 

Porównaj gdzie możesz najwięcej zaoszczędzić i wybierz najlepszą lokatę!

 

Wprowadzanie obcego kapitału ma swoje wady i zalety. Największą zaletą jest wnoszenie przez zagraniczny akcjonariat know-how, nowoczesnych narzędzi i sprawdzonych modelów zarządzania, które stabilizują sytuację finansową w sektorze i w poszczególnych bankach.

 

Z drugiej strony, udział zagranicznych akcjonariuszy w akcjach polskich banków sprawia, że wielkie kwoty w postaci dywidendy trafią za granicę. Wystarczy zauważyć, że polski sektor bankowy zarobił w pierwszych 4 miesiącach br. ponad 5 mld, co oznacza, że blisko 800 mln zł zysku PEKAO S.A. i 550 mln zł BZ WBK trafią do udziałowców, odpowiednio: włoskiego Unicredit i hiszpańskiego Santandera.

 

Jakie to ma znaczenie dla polskiej gospodarki? Dość znaczne. Odpływ tak ogromnego kapitału osłabia złotówkę, co z kolei może przełożyć się na wzrost oprocentowania w bankach (słaba złotówka, to większe koszty obsługi kredytów zagranicznych).

 

Choć kapitał zagraniczny dominuje na polskim rynku bankowym, to wciąż jest wiele banków, które w całości lub większości znajdują się w polskich rękach. Największym z nich jest PKO BP, w którym Skrarb Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego posiadają 51% udziałów. Oprócz PKO BP w 100% polskim bankiem jest BOŚ Bank, kontrolowany przez Narodowy Fundusz Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Wymienić tutaj należy również Getin Bank, gdzie głównym udziałowcem jest biznesmen Leszek Czarnecki oraz Bank Pocztowy, w którym 75% udziałów należy do Poczty Polskiej. Pamiętać należy również o licznej grupie banków spółdzielczych, które nie funkcjonują jako spółki akcyjne, a spółdzielni i finansowane są z krajowego kapitału.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy