Koniec wysokich lokat

Data publikacji: 2/10/2012 Autor: beksztu

RPPRada Polityki Pieniężnej zapowiada złagodzenie polityki pieniężnej. Jak szacują analitycy – stopy procentowe spadną do połowy 2013 roku nawet o 100 punktów bazowych. Jak odbije się to na rynku lokat?

 

Stosunkowo wysokie stopy procentowe , z którymi mamy do czynienia w chwili obecnej zniechęcają banki do pożyczania pieniędzy od siebie czy z NBP. Taka sytuacja sprawia, że banki szukają kapitału u potencjalnych Klientów, których kuszą promocyjnymi, bardzo atrakcyjnymi depozytami.

 

Sprawdź ranking najlepszych lokat!

 

Lokaty z oprocentowaniem powyżej 6% w skali roku to w chwili obecnej standard, a tak wysoko rentowne inwestycje oferują m. in. Getin Bank, Santander czy BGŻ Optima. Są to najczęściej lokaty krótkoterminowe 2 – 6 miesięczne. Zanim jednak zdecydujemy się na zdeponowanie naszych środków w danym banku, warto sprawdzić, czy oferta nie dotyczy jedynie nowych środków, co skreśla odnowienie lokaty w tym samym banku w niektórych przypadkach. Popularne są również akcje specjalne  typu „Member get Member” – proponowaną przez Alior Sync, gdzie w standardowej ofercie możemy liczyć na 6,00% w skali roku, a jeśli polecimy lokatę znajomemu, który z niej skorzysta, wtedy zarówno my jak i znajomy otrzymamy 7,50% na czteromiesięcznej lokacie.

 

Każdy kto dysponuje wolnymi środkami, które chciałby włożyć na lokatę ma jednak ostatnią szansę na skorzystanie z tak atrakcyjnych depozytów. Zapowiadane od dłuższego czasu łagodzenie polityki pieniężnej i zmniejszanie stóp procentowych przez RPP skutkować będzie w dłuższej – półrocznej perspektywie obniżaniem oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych.  Przy niższych stopach bankom będzie opłacać się korzystać z kapitału w obrocie międzybankowym czy pożyczać od NBP aniżeli kusić kolejnymi wysokimi depozytami Klientów. Nie bez znaczenia jest przy tej okazji również fakt, że początek przyszłego roku to będzie osłabienie akcji kredytowej, tak więc banki nie będą potrzebować kapitału na jej finansowanie, co również nie zmotywuje ich do oferowania atrakcyjnych depozytów.

 

Kolejna szansa na dobrze oprocentowane lokaty może pojawić się w przypadku osłabienia się złotówki, na co jednak się nie zanosi. Gdyby jednak tak się stało, banki posiadające duży udział kredytów walutowych w portfelu zmuszone byłyby na poszukanie stabilnych źródeł ich finansowania i zalotny uśmiech do potencjalnych inwestorów indywidualnych znów zagościłby na twarzach doradców śmiejących się do nas z reklam wysoko oprocentowanych depozytów.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy