Karty płatnicze do lamusa?

Data publikacji: 28/03/2012 Autor: admin

nfc-iphone-ipadNFC (Near Field Communication) czyli komunikacja bliskiego zasięgu to przyszłość w płatnościach.  Kolejnym krokiem po wprowadzeniu kart zbliżeniowych mają być smartfony.

 

Według szwedzkiej firmy badawczej Breg Insight w 2012 roku na świecie zostanie sprzedanych około 100 mln smartfonów z łącznością NFC. Inna Firma analityczna IDC przewiduje ich sprzedaż na poziomie 582 mln, a według firmy Gartner liczba ta wyniesie aż 630 mln sprzedanych egzemplarzy.

 

W 2011 roku zostało opracowane prawie 40 modeli z funkcjonalnością NFC. Twórcy liczą na upowszechnienie tego nowego rozwiązania na rynkach rozwijających się w bieżącym roku. Mogą się jednak przeliczyć, bowiem niełatwo będzie przekonać Klientów by płacili telefonami komórkowymi zamiast kartami czy gotówką.

 

W Polsce ta nowa technologia jak na razie nie okazała się przebojem. Jak podaje prezes firmy MASSPAY, żaden z projektów NFC w naszym kraju nie wyszedł jeszcze z fazy pilotażu. Polska zaadoptuje je dopiero wtedy, kiedy na całym świecie staną się standardem w płaceniu.

 

Największy projekt NFC, powstał na bazie współpracy mBanku, Multibanku i firmy Visa. Z usługi NFC będą mogli skorzystać wszyscy Klienci posiadający iPhone’a i rachunek w jednym z wyżej wymienionych banków. Do ich dyspozycji będzie nakładka Carte dostępna za darmo w AppStorze, po której ściągnięciu i zainstalowaniu będzie można korzystać z aplikacji Visa Mobile.

 

Obecnie płatności przy zastosowaniu technologii NFC na terenie USA, oferuje Google poprzez jedną ze swoich aplikacji Google Wallet. Można z nią powiązać swoje obecne karty płatnicze lub używać jej w formie przedpłatowej. Poprzez zaledwie parę kliknięć, można wybrać który z rachunków ma zostać obciążony. Dodatkowy atut stanowią specjalne oferty i zniżki oferowane dla osób korzystających z aplikacji Wallet. W kwestiach bezpieczeństwa, aplikacja wyposażona jest w autoryzację kodem PIN, a sam Android może dodatkowo wymagać narysowania wzoru, wprowadzenia hasła lub PINu podczas włączania ekranu. Co istotne moduł NFC aktywuje się jedynie wtedy, gdy system jest wybudzony. W ten sposób wyeliminowano ryzyko jakie występuje w przypadku kart zbliżeniowych, które można zeskanować bez świadomości ich właściciela, gdy znajdują się w portfelu lub torebce.

 

Wszystkim entuzjastom NFC w Polsce pozostaje więc cierpliwie czekać i liczyć, że na szybki rozwój tej technologii na zachodzie, co stanowi warunek konieczny do wprowadzenia jej również w Polsce.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy