Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Data publikacji: 27/10/2011 Autor: admin

Aby w pełni cieszyć się pieniędzmi z pożyczki czy kredytu zaciągniętego w banku, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam wybrać optymalną ofertę i obniżyć całkowity koszt kredytu. Na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do krótkiej lektury...

 

1. Nie sugeruj się reklamami!

 

Podawane w nich parametry są oczywiście prawdziwe, ale nie oddają rzeczywistych kosztów kredytu. Oprocentowanie nominalne to nie oprocentowanie rzeczywiste – nie uwzględnia prowizji i ubezpieczenia, które bywa, że jest obowiązkowe. By porównać różne kredyty oblicz oprocentowanie rzeczywiste, bo z twojego punktu ten parametr jest najważniejszy – możesz to zrobić przy pomocy naszego serwisu.

 

2. Raty równe czy malejące?

 

Nie wnikając w szczegóły – raty równe dają komfort i wygodę Klientowi, jednakże w ogólnym rozrachunku wybranie tego systemu spłaty jest najczęściej droższe niż gdybyśmy spłacali kredyt w ratach malejących. W skrajnych przypadkach ta różnica może dochodzić nawet do 20 – 30% w cenie kredytu. Jeżeli decydujemy się na krótszą spłatę – do 12miesięcy – to zastosowany system rat nie ma wielkiego znaczenia, jednak w przypadku dłuższego okresu spłaty sugerujemy wybór rat malejących.

 

3. Nie wydłużaj okresu kredytowania.

 

Mniejsze raty dają Ci większy komfort dysponowania swoimi pozostałymi pieniędzmi w życiu codziennym, jednakże obarczone są większym kosztem kredytu. Pamiętaj o zasadzie, że koszt kredytu jest wprost proporcjonalny do czasu jego trwania. Dobierz okres spłaty optymalnie do swoich możliwości finansowych, starając się przy tym zminimalizować czas kredytowania.

 

4. Prowizję i ubezpieczenie spłacaj od razu.

 

W zależności od oferty, prowizja i ubezpieczenie może zostać doliczone do kwoty kredytu, przez co zwiększają się odsetki do spłacenia (oprocentowanie jest takie same, jednak zwiększa się oprocentowana kwota do spłaty). Biorąc pod uwagę powyższe, za prowizję i ubezpieczenie najlepiej płacić od razu – nie będziemy musieli ponosić kosztu odsetek kwoty od kwoty prowizji i ubezpieczenia.

 

5. Przeczytaj wszystko 5 razy.

 

Ta zasada wydaje się być tak oczywistą, że jej omawianie może być zbędne. Nic bardziej mylnego – większość Klientów w procesowym zawirowaniu, towarzyszącym przyznawaniu kredytu, zapomina o tej, jakże ważnej czynności, co najczęściej skutkuje niemiłym zaskoczeniem na dalszych etapach procesu kredytowego – najczęściej przy płaceniu rat.

Banki naliczają dodatkowego opłaty za każde, nawet najmniejsze opóźnienie w spłacie, do tego dochodzą monity, ponaglenia i inne urzędowe pisma, których koszt wcale nie jest równoznaczny z kosztem znaczka pocztowego i koperty.

 

6. Czytaj mały druk.

 

Po pierwsze: czytaj mały druk. Po drugie: czytaj mały druk. Po trzecie: czytaj mały druk. Ta zasada musi Ci wejść w krew. Istotność paragrafów w umowie kredytowej jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości zastosowanej czcionki. Pamiętaj o tym na każdym kroku, a unikniesz niemiłych niespodzianek.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy