Jak wybrać kartę kredytową?

Data publikacji: 4/11/2011 Autor: admin

Jeśli decydujesz się na kartę kredytową, warto zastanowić się, jakie czynniki decydują o jej atrakcyjności. Najważniejsze są oczywiście koszty utrzymania, ale czy tylko ten czynnik jest istotny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

 

1. Opłata za wydanie.

 

Większość banków pobiera opłatę roczną za posiadanie karty głównej. Karty dodatkowe to kolejny koszt. Posiadanie plastiku jest równoznaczne z obciążeniem kilkudziesięciu zł rocznie – decydując się na kartę kredytową, oceń ich atrakcyjność pod kontem opłaty za wydanie.

Bywa, że niektóre banki w swojej ofercie promocyjnej zwalniają użytkowników z kosztu posiadania karty, ale występują tutaj uwarunkowania związane z aktywnym używaniem karty (np. minimalna liczba płatności lub minimalna, sumaryczna kwota płatności dokonanych kartą kredytowa w miesiącu).

 

2. Opłata za przedłużenie.

 

Nawet jeśli twoja karta kredytowa była darmowa w pierwszym roku, zwróć uwagę na koszt jej utrzymania w kolejnym. Niestety większość banków oferuje darmowe posiadanie karty tylko w pierwszym roku. Właściciel musi liczyć się ze znacznym kosztem w każdym kolejnym roku, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy podejmowaniu decyzji.

 

3. Ubezpieczenie.

 

Niektóre karty kredytowe objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem. Dla posiadacza karty jest to dodatkowy koszt, który należy uwzględnić w ogólnej ocenie danej oferty i przy podejmowaniu decyzji. Niektóre banki, w sytuacji gdy ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale decydujemy się na nie, obniża pozostałe koszty, np. koszt wydania, jednakże trzeba te dwa czynniki kosztowe traktować razem i dopiero na tej podstawie podejmować decyzję.

 

4. Okres bezodsetkowy.

 

Zasada jest prosta: im dłuższy, tym lepszy. Okres bezodsetkowy w większości banków jest zbliżony i wynosi 50+ dni. Pamiętaj, że im dłuższy okres bezodsetkowy, tym dłużej możesz cieszyć się nieoprocentowanym kredytem na swojej karcie.

 

5. Oprocentowanie.

 

Jeśli masz zamiar korzystać z kredytu na karcie i przewidujesz, że może Ci się zdarzyć przekroczenie okresu bezodsetkowego – zapoznaj się z tabelą oprocentowania twojej karty kredytowej. Zwykle oprocentowanie nominalne kart kredytowych zbliżone jest do proponowanego w kredytach konsumenckich. Warto wziąć pod uwage ten czynnik przy wyborze karty kredytowej, gdyż w przypadku przekroczenia okresu bezodsetkowego, to właśnie oprocentowanie i wynikające z niego odsetki stanowić będą największe obciążenie dla naszego portfela.

 

6. Program partnerski.

 

Większość dostępnych na polskim rynku kart kredytowych funkcjonuje w ramach programu partnerskiego danego banku. Program partnerski pozwala generować dodatkowe benefity takie jak: zniżki w sklepach, punkty zamienne na gotówkę, realizowanie części płatności przez bank, za każdym razem kiedy korzystamy z karty kredytowej. Wysokość benefitów zależy najczęściej od aktywności użytkownika – im więcej płatności kartą kredytową, tym większe benefity. Jeśli zatem mamy zamiar używać karty kredytowej jako podstawowego narzędzia płatniczego, to warto zapoznać się z oferowanym w danym banku systemem partnerskim i wybrać taki, który oferuje punkty usługowe, z których najczęściej korzystamy lub mamy zamiar korzystać przy pomocy karty kredytowej.

 

7. Opłaty w bankomatach.

 

Bywa, że potrzebujemy gotówki, a jedyne środki, jakimi dysponujemy, pochodzą z kredytu na karcie kredytowej. Jeśli taka sytuacja jest prawdopodobna, to przed podjęciem decyzji o wyborze karty kredytowej, warto zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez bank w przypadku wypłat bankomatowych. Prowizja za wypłaty w bankomatach stanowi najczęściej procentową wartość wypłaty (od 2 do 5%) z warunkiem, że nie może wynieść mniej niż np. 10 zł. Należy pamiętać, że opłaty te są dużo wyższe niż w przypadku wypłat za pomocą karty debetowej.

 

8. Pozostałe parametry.

 

Wymienione wyżej czynniki decydują o atrakcyjności karty kredytowej. Nie są to jednak jedyne czynniki, które wpływają na naszą decyzje. Analizując oferty kart kredytowych musimy zwrócić uwagę na wysokość dostępnego limitu kredytowego i wymagania względem naszych dochodów. Te dwa czynniki, w pierwszej kolejności, będą determinować nasz wybór i dostępną dla nas listę kart kredytowych.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy