Jak bez kosztów korzystać z karty kredytowej?

Data publikacji: 18/10/2011 Autor: admin

Karta kredytowa to wygodne narzędzie kredytowe i płatnicze, jednakże, aby korzystanie z niej było darmowe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 

1. Nie korzystaj z bankomatów – wypłaty z bankomatów dokonywane przy pomocy karty kredytowej obarczone są sporymi kosztami. Większość banków nalicza procentową opłatę, która wynosi od 3% do 5% podejmowanej z bankomatu kwoty, z zastrzeżeniem, że nie może być ona niższa niż 5 zł. Jeśli zatem, chcemy wypłacić 200 zł, musimy się liczyć z kosztem transakcji na poziomie 6 – 10 zł. Przy bankomacie korzystajmy z karty debetowej – klucza do naszego konta osobistego – większość banków w swojej ofercie posiada konta z kartą debetową, przy pomocy której, korzystanie ze wszystkich bankomatów jest darmowe.

 

2. Bądź aktywny – posiadanie karty kredytowej może być darmowe, jednakże aby tak się stało należy aktywnie korzystać z karty kredytowej jako narzędzia płatniczego. W przeciwieństwie do wypłat z bankomatów, płacenie w terminalach jest darmowe, dlatego zamiast używać karty debetowej czy płacić gotówką – korzystaj z karty kredytowej. Większość banków za posiadanie karty lub wydanie kolejnej pobiera opłaty, jednakże banki premiują aktywnych Klientów i Ci, którzy w danym miesiącu lub w ciągu roku wykonali transakcji na określoną wartość – są zwolnieni z wyżej wymienionych opłat.

 

3. Bądź jeszcze bardziej aktywny – większość banków w swojej ofercie kart kredytowych posiada programy lojalnościowe, w których przy płatnościach kartą kredytową w określonych w regulaminie programu punktach usługowych możemy liczyć na zniżki lub też zbierać punkty, które wymienne są na pieniądze lub inne nagrody rzeczowe. Przy podpisywaniu umowy na kartę kredytową, warto zatem zapoznać się z listą firm i punktów w których obowiązuje program lojalnościowy naszego banku i starać się robić zakupy w miejscach, które pozwolą na generowanie dodatkowych profitów związanych z korzystaniem karty kredytowej.

 

4. Pamiętaj o spłacie zadłużenia w terminie – karta kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, to przede wszystkim narzędzie kredytowe. Jeśli zatem poza użytkowaniem jej do celów płatniczych korzystasz również z limitu kredytowego, to staraj się spłacać swoje zadłużenie jak najszybciej – najlepiej w okresie bezodsetkowym, który wynosi od 50 do 60 dni. Po tym czasie, kwota debetu podlega oprocentowaniu na poziomie pożyczki gotówkowej, co wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym.

 

5. Nie bądź NINJA – NINJA to określenie wymyślone i stosowane przez amerykańskich bankierów w odniesieniu do Klientów cechujących się niskimi dochodami i posiadanym kapitałem, którzy w oczach banków są doskonałym materiałem klienckim, gdyż szybko wpadają w spiralę zadłużenia, a bank zarabia na odsetkach. Z ang. No Job, No Income, No assets, czyli: bez pracy, bez przychodu, bez majątku. Określenie to jest bardzo skrajne, jednakże można jego znaczenie rozszerzyć również o osoby, które posiadają produkty kredytowe powyżej własnych możliwości spłaty zadłużenia. Nie bądź NINJA i dobierz swój limit kredytowy do bezpiecznego poziomu, przy którym nie ma niebezpieczeństwa utraty płynności spłaty zadłużenia – wtedy będziesz korzystał ze swojej karty kredytowej za darmo.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy