Jak najlepiej dobrać konto osobiste?

Data publikacji: 18/10/2011 Autor: admin

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, potocznie nazywany kontem osobistym, to nic innego jak nasze podstawowe narzędzie do magazynowania i zarządzania bieżącymi środkami pieniężnymi. Każda z osób, jeśli jeszcze nie posiada konta osobistego, powinna poważnie zastanowić się nad jego założeniem, gdyż w obecnych czasach, przy co raz większej cyfryzacji i udziale bankowości elektronicznej w ogólnym obrocie pieniądzem, funkcjonowanie bez konta osobistego może być bardzo utrudnione. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ROR? Jakie rzeczy są istotne z perspektywy standardowego zjadacza chleba, który swojego konta osobistego używa do płacenia rachunków, przechowywania wpływów pochodzących z wypłaty, emerytury czy renty? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które przydadzą się podczas podejmowania decyzji.

 

1. Bankomaty – jako, że konto osobiste i dołączona do niego karta debetowa jest głównym narzędziem stosowanym do wypłat bankomatowych, warto sprawdzić w jakich bankomatach wypłaty gotówkowe będziemy mieć za darmo. Kilka banków oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, jednakże nie jest to regułą i należy prześledzić ofertę ROR danego banku pod tym kontem.

 

2. Przelewy internetowe – oprócz wypłat gotówkowych, za pomocą konta dokonujemy również transakcji bezgotówkowych, takich jak: opłaty mieszkaniowe czy zakupy przez Internet. Warto zatem zastanowić się, w którym z kont bankowych przelewy internetowe są za darmo i uwzględnić ten czynnik przy ostatecznym wyborze. Na szczęście dzisiaj, większość banków oferuje przelewy internetowe bez potrzeby ponoszenia opłat, więc ten czynnik traci znaczenie, ale jeśli trafimy na ofertę, w której bank rości sobie prawo do opłat z tytułu przelewów internetowych – to naszym zdaniem, taka propozycja sama się dyskwalifikuje.

 

3. Przelewy w oddziale i telefoniczne – jak wiadomo nie wszyscy korzystają z przelewów internetowych i to właśnie dla nich dedykowany jest ten punkt zestawienia. Wielu ludzi dokonuje transakcji w oddziale bądź też przy pomocy telefonu. Z internetu nie korzystają bo nie chcą, nie maja możliwości lub zwyczajnie nie preferują bankowości elektronicznej z racji niebezpieczeństw, które ze sobą ona niesie, w końcu już nie raz słyszeliśmy o wykradanych danych logowania z baz bankowych i tym podobnym sytuacjom. Jeśli zatem nie stosujesz przelewów internetowych, to sprawdź uważnie czy twój preferowany bank pobiera opłaty za przelewy telefoniczne lub w oddziale. Zweryfikuj cennik zarówno dla przelewów wewnętrznych jak i zewnętrznych, dobierz opcję dostosowana do twoich preferencji i faktycznych funkcji, z których będziesz korzystać przy okazji posługiwania się kontem osobistym.

 

4. Opłata za prowadzenie – bezwzględnie korzystaj z kont z darmowym prowadzeniem twojego rachunku. Każda inna oferta, w której pobierane są opłaty za prowadzenie lub posiadanie karty debetowej odstaje od reszty rynku i nie jest warta twojej uwagi.

 

5. Bezpieczeństwo – jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich środków pieniężnych zgromadzonych na koncie, to warto zweryfikować system zabezpieczeń stosowanych przez dany bank. Większość banków, do realizacji przelewów, stosuje model „double check”, czyli podwójna weryfikacja danych. Dla przelewów internetowych oprócz weryfikacji danych logowania do konta mogą to być np. karty zdrapki z kodami weryfikacyjnymi niezbędnymi do realizacji przelewu lub sms-kody wysyłane na twój nr telefonu przy realizacji określonych przelewów, gdzie transakcja następuje po uprzednim wprowadzeniu do systemu kodu otrzymanego przez ciebie na telefon.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego transferu danych przez internet, to bez wnikania w szczegóły, jest tutaj pewna standaryzacja i schemat jest zbliżony w większości banków.

Trzeci aspekt bezpieczeństwa naszych pieniędzy zgromadzonych na koncie osobistym, który warto przy okazji rozpatrzyć, to procedura w przypadku sytuacji kryzysowych: skradzionej lub zgubionej karty debetowej, zapomniane hasło lub inny przypadek losowy, który uniemożliwia nam normalne korzystanie z konta. W takiej sytuacji warto wiedzieć jaki system jest stosowany do blokowania karty, jaki jest limit kwotowy do którego wypłaty i przelewy są wykonywane bez podwójnej weryfikacji (większość banków pozwala dobrać te limity indywidualnie) oraz jakie dane są wymagane do zmiany hasła bądź też uzyskania nowego.

 

6. Oprocentowanie i produkty dodatkowe – nie wszyscy z nas orientują się w dostępnych na rynku produktach oszczędnościowych, nie wszyscy z nas przesyłają regularnie część swojego uposażenia na konta oszczędnościowe czy lokaty bankowe. Dla tych wszystkich osób konto bankowe jest jedynym miejscem, na którym gromadzone są środki pieniężne. Jeśli Ty również nie masz głowy do haseł i loginów, logujesz się na konto jedynie w celu sprawdzenia dostępnych środków lub wykonania przelewu, to warto abyś dobrał ROR również pod kontem stosowanego oprocentowania oraz dodatkowych produktów oszczędnościowych, które otrzymujesz razem z kontem, a które są darmowe. Nasze pieniądze, bez względu o jakich kwotach mówimy, mogą pracować dodatkowo, bez naszego udziału. Odpowiedni dobór konta, z wysokim oprocentowaniem, dostępną lokatą lub hybrydy, spełniającej również funkcje konta oszczędnościowego pozwoli na wygenerowanie dodatkowego zysku, co myslę, nie jest bez znaczenia.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy