Gorąco na rynku nieruchomości

Data publikacji: 28/09/2012 Autor: beksztu

Rynek mieszkanKoniec programu rządowego „Rodzina na swoim” to szansa dla deweloperów na poprawę wyników sprzedaży. Czy możemy spodziewać się obniżek cen mieszkań?

 

Branża mieszkaniowa i budowlana przeżywa kryzys. Problemy z płynnością finansową deweloperów oraz mniejsza dostępność kredytów hipotecznych sprawiają, że mamy do czynienia z wysoką podażą, a mniejszym popytem. Taka sytuacja wymusza na deweloperach co raz to nowe promocje i obniżki, które obniżają rentowność poszczególnych projektów, jednak są niezbędne celem zachowania jako takiej płynności finansowej.

 

Szansą na pobudzenie popytu i zwiększenie aktywności Klientów na rynku jest kończący się w tym roku rządowy program dopłat do mieszkań „Rodzina na swoim”. Jak szacują specjaliści ostatnie 3 miesiące programu mogą zmobilizować potencjalnych Klientów do podjęcia decyzji o zakupie mieszkania i tym samym napędzić koniunkturę.

 

„Rodzina na swoim” to spora oszczędność. Zakup mieszkania z rządową dopłatą może dać nawet kilkadziesiąt tysięcy zł oszczędności. Dla przykładu: rodzina ubiegająca się o kredyt o wartości 400 000 zł, bez wkładu własnego, z 30-letnim okresem kredytowania może zaoszczędzi na programie ok. 80 000 tyś. zł. Przez pierwsze 8 lat rata wyniesie w ich przypadku 1 724 zł, podczas gdy bez dopłaty byłoby to 2 562 zł.  Nie dziwi zatem fakt, że analitycy rynku uważają program za świetny czynnik mobilizacyjny, który napędzi sprzedaż w ostatnim kwartale 2012.

 

Jak podaje serwis rynek pierwotny.com – w chwili obecnej dostępnych jest na rynku ok. 15 tyś. mieszkań, kwalifikujących się do wymagań programu, jeśli jednak deweloperzy zdecydują się na obniżenie cen o ok. 15%, to liczba mieszkań, które mogą zostać objęte „Rodziną na swoim” zwiększy się 2,5-krotnie.

 

Nadzieja deweloperów związana z kończącym się programem nie dziwi jeśli przyjrzymy się dotychczasowym liczbom i wynikom rządowej akcji. Od początku  programu, czyli od 2007 roku z dopłat skorzystało 165 tyś. osób, z tego 28 tyś. osób w bieżącym roku, a łączna kwota udzielonych kredytów w ramach „Rodziny na swoim” wyniosła ponad 3,2 mld zł.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy