Getin przejmuje DnB Nord

Data publikacji: 3/10/2012 Autor: admin

fuzja Getin i DnB NordWłaściciele Getin Banku oraz DnB Nord porozumieli się w kwestii sprzedaży części tego drugiego.

 

Transakcja ma objąć część detaliczną banku DnB Nord, która obsługuje głównie wspólnoty mieszkaniowe, MŚP oraz klientów indywidualnych, czyli łącznie ok. 35 tyś. podmiotów z kredytami zaciągniętymi na łączną kwotę 1 mld zł. Wraz z przejęciem portfela kredytowego Getin przejmuje również 40 oddziałów DnB, w których realizowana była obsługa klientów z wyżej wymienionych segmentów.

 

Sprawdź ranking pożyczek i wybierz najlepszą!

 

DnB pozostawia sobie portfel klientów korporacyjnych – obszar na którym bank chce się skupić najmocniej w swojej działalności oraz portfel klientów z kredytami hipotecznymi.

 

Cała transakcja ma kosztować Getin Bank ok. 5 mln zł. W ramach umowy Getin ma mieć również możliwość przejęcia salda depozytowego klientów o wartości równej saldu kredytowemu, cała transakcja nie wpłynie zatem na pogorszenie płynności finansowej Getin Banku.

 

Jak zapewniają przedstawiciele obu banków – takie rozwiązanie niesie ze sobą same pozytywy. DnB będzie mógł skupić się na sektorze korporacyjnym, czyli gałęzi w której czuje się najlepiej. Getin Bank wzmocni swoją pozycję w sektorze MŚP. Ponadto nowo nabyte oddziały mają zostać wykorzystane do nowego projektu o roboczej nazwie Getin up, którego głównym założeniem jest podwyższony standard usług.

 

Aby cała transakcja mogła dojść do skutku potrzebna jest jeszcze zgoda KNF i oczywiście samych klientów DnB Nord, którzy wg umowy po przejęciu będą obsługiwani przez Getin na tych samych zasadach i w tych samych oddziałach co dotychczas. Ponad to otrzymają oni dostęp do pełnej oferty Getin Banku, a także oferty specjalnej dedykowanej tylko dla nich. Cała transakcja ma zakończyć się w 2 kwartale 2013 roku.

 

Jak twierdzą analitycy – podobnych przejęć na rynku finansowym może być w najbliższym czasie więcej. Sprzyja ku temu kryzys gospodarczy, w którym jedne banki optymalizując swoją strukturę, mogą pozbywać się nierentownych dla nich segmentów lub z powodu małej skali działalności rezygnować z pewnych usług, inne natomiast, z nadwyżką płynności mogą takie sytuacje wykorzystywać, przejmować część oddziałów i w ten sposób budować swoją pozycję.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy