Domowy budżet pod kontrolą

Data publikacji: 26/03/2012 Autor: admin

sprzedaż akcji pko bpBanki znalazły kolejny sposób aby przyciągnąć klientów do siebie. Nowym produktem jest aplikacja podpięta do konta internetowego, służąca do zarządzania domowym budżetem. Dzięki niej można na bieżąco monitorować wydatki na żywność, rozrywkę czy paliwo.

 

Twórcy aplikacji liczą, że przekona ona ludzi do bankowości internetowej i mocniej zwiąże klientów z ich bankiem. Klient chcąc uzyskać pełny obraz swojej sytuacji finansowej umieści wszystkie swoje produkty właśnie w banku, który oferuje program do analizy budżetu domowego. Ponadto zachęcony możliwością uniknięcia ręcznego opisywania wydatków gotówki z bankomatów, częściej i chętniej będzie sięgał po kartę kredytową czy tez przelew. A gdy ktoś już przyzwyczai się do planowania i monitorowania w ten sposób swoich finansów, o wiele trudniej przyjdzie mu podjęcie decyzji o opuszczeniu banku i utraty zgromadzonych danych.

 

Jako pierwszy na polski rynek produkt wprowadził przed dwoma laty Meritum Bank. W jego ślady poszedł ING Bank Śląski, wprowadzając swój „Finansometr” oraz Bank BPH uruchamiając „Asystenta Finansowego”. Niedługo ruszy także „Menadżer Finansów” Banku Millennium.

 

Zasada działania jest w większości taka sama. Program jest powiązany z kontem, kartami płatniczymi i innymi produktami w banku. Dane o transakcjach  są automatycznie klasyfikowane według odpowiednich kategorii (np. rozrywka, dom, zdrowie) i podkategorii (np. sport, remont, lekarstwa). Możliwe jest też określanie własnych kategorii wydatków i przychodów. Program przewiduje także dodawanie transakcji, dokonywanych poza rachunkami przez niego analizowanymi. Dane z transakcji bezgotówkowych aktualizowane są codziennie lub w czasie rzeczywistym.

 

Choć w Polsce podobne rozwiązania poza bankami funkcjonują już od dłuższego czasu, klienci niechętnie z nich korzystają. Jest to pracochłonne, wymaga dyscypliny i przełamania uprzedzeń i obaw. W przypadku programów bankowych klient wszystkie dane ma pod ręką już po zalogowaniu się do konta internetowego.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy