Czarna lista KNF

Data publikacji: 21/08/2012 Autor: beksztu

bezpieczeństwo kapitałuSprawa Amber Gold wciąż nie znika z czołówek gazet, co i rusz dowiadujemy się o nowych faktach, aspektach całej sprawy. Prezes AG, to od pewnego czasu Marcin P., a kolor jego oczu kryje się pod znanym wszystkim, charakterystycznym czarnym paskiem.

 

Całe zamieszanie może mieć negatywny wpływ na poziom zaufania do instytucji, które zarabiają na depozytach. Jak sprawdzić, czy dana firma gwarantuje Klientom bezpieczeństwo kapitału i nie jest tzw. piramidą finansową, której jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy od Klientów i zwinięcie interesu w momencie kiedy suma wpłaconych pieniędzy osiągnie żądany poziom?

 

Jeśli zastanawiasz się nad ulokowaniem swoich oszczędności na jednym z reklamowanych w TV czy Internecie depozytów, warto zapoznać się z Ostrzeżeniami Publicznymi prezentowanymi na stronach KNF. W przypadku, gdy wśród prezentowanych zawiadomień znajdzie się pozycja odnosząca się do firmy, której planowaliśmy powierzyć swoje pieniądze, powinna zapalić się żółta, a nawet czerwona lampka. Publikacja ostrzeżenia przez KNF wiąże się bowiem najprawdopodobniej ze złożeniem zawiadomienia do prokuratury o nieuprawnionym prowadzeniu działalności bankowej przez dany podmiot.

 

Wśród firm, które znalazły się w Ostrzeżeniach Publicznych KNF, oprócz Amber Gold, wymienić należy: Finroyal, Flexworld Inc., Weksel Bank Aida System, GoGo20 Poland, DOBRALOKATA, P.H.U. Promotor, Care&Cash z Wrocławia, Kasomat.pl, Lex-Security z Mysłowic, Socket Resources GmbH, IPI Capital, Nova New z Katowic.

 

Podmiot, który nie podlega nadzorowi KNF, nie jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, tzn. w przypadku upadłości danego przedsiębiorstwa, zwrot naszego kapitału może nie zostać wyegzekwowany (jeśli np. kapitał zakładowy i środki pochodzące z licytacji majątku firmy są znacznie niższe niż zagregowana suma depozytów Klientów, jak to miało miejsce w przypadku Amber Gold).

 

Pełna lista firm objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym dostępna jest również na stronie KNF. BFG gwarantuje zwrot kapitału wraz z naliczonymi odsetkami  do kwoty 100 000 EUR. Więcej na temat gwarancji znajdziesz tutaj.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy