Alior rusza na GPW

Data publikacji: 22/11/2012 Autor: beksztu

Alior BankDzisiaj, 22 listopada 2012 ruszają zapisy na akcje Alior Banku. Bank chce zadebiutować na warszawskim parkiecie już 14 grudnia.

 

Inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje do 3 grudnia. Wszyscy, którzy otworzą rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim banku, mogą dodatkowo liczyć na 5% rabat na oferowane akcje. Transza na akcje z rabatem jest ograniczona i opiewa na 30 mln, więc trzeba się spieszyć. Inwestorzy indywidualni mogą zakupić maksymalnie 148 akcji. Na specjalny bonus mogą liczyć pracownicy banku i właściciele placówek franczyzowych, którzy mogą nabywać akcje z 20% rabatem, pod warunkiem, że zobowiążą się do nieodsprzedawania ich przez najbliższy rok.

 

Emisja  obejmie nowe akcje, z których bank chce pozyskać 700 mln zł oraz 26 mln istniejących akcji, należących do dotychczasowego akcjonariusza Carlo Tassara. Maksymalna cena akcji została ustalona na poziomie 71 zł, co oznacza, że oferta może osiągnąć wartość 2,5 mld zł, co będzie rekordem GPW. 71 zł to wg. specjalistów stawka nieco zawyżona, która może być potraktowana jako swoisty bonus za dotychczasowy rozwój banku, który jako jeden z niewielu podmiotów na rynku ma szansę na znaczne zwiększenie swojego udziału w podstawowych segmentach działalności. Cena minimalna akcji nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości, jednak według niepotwierdzonych informacji wyniesie 57 zł.

 

Sprawdź który kredyt gotówkowy jest najkorzystniejszy!

 

Zainteresowanie akcjami Aliora jest bardzo duże – wstępnie wyraził je Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który zamierza zainwestować 320 mln zł i osiągnąć udział na poziomie 5 – 10%. Jak podkreśla Jacek Lewandowski, prezes Ipopemy Securities, która odpowiada za ofertę – Alior rozmawiał z ponad 400 inwestorami instytucjonalnymi, z których przeszło 300 to firmy zagraniczne, a ich zainteresowanie było nawet większe niż w przypadku ofert prywatyzacyjnych.

 

Carlo Tassara pozyskane z emisji środki planuje przeznaczyć na dalszy rozwój i podwojenie udziału w rynku. W pierwszej kolejności mają zostać rozdysponowane nowe akcje, a następnie istniejące. Udziałowiec chce ostatecznie utrzymać swój akcjonariat na poziomie 34%, a do końca 2013 roku pozyskać inwestora branżowego, który odkupimy pozostałe akcje.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się!
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Google Bookmarks
  • Wykop
  • Śledzik
  • email
  • Ulubione
  • Drukuj

Newsy